Dom
Tutaj jesteś

Hybryda wzmacniającą podłogę – jastrych w połączeniu ze styropianem

22 września 2020 Dom

Tradycyjny jastrych z piasku i betonu jest stopniowo zastępowany lżejszym i bardziej funkcjonalnym wyrobem. Beton z pianką na podłogę jest mocniejszy, daje mniejszy nacisk na sufity, a jednocześnie izoluje pomieszczenie. Artykuł jest o tym, jakim materiałem jest styropian podłogowy i jak przygotować odpowiednią mieszankę do jastrychu.

Co to jest polistyrenowy beton?

Lekki beton składający się z małych granulek styropianu i spoiwa na bazie cementu, gipsu, krzemianu wapnia, to nowoczesny materiał używany w budownictwie. Kompozycja ze styropianem zawiera również składnik pochłaniający powietrze, piasek kwarcowy i popiół.

Styropian na podłogę może być aplikowany w płytach lub granulacie. Jest bardzo popularny w nowoczesnym budownictwie, ponieważ przy zauważalnie mniejszej wadze daje bardzo trwały efekt, jest mrozoodporny, odporny na wilgoć i dobrze zachowuje się w obróbce.

Jastrych w połączeniu ze styropianem – zalety

W produkcji betonu można stosować różne dodatkowe składniki, ale połączenie betonu i granulatu polistyrenu nadaje materiałowi cenne cechy konstrukcyjne i wytrzymałość, odporność na gnicie, bezpieczeństwo przeciwpożarowe.

Dobre właściwości termoizolacyjne i rezystancji na dźwięk zawdzięcza beton zawartości tłumiącego polimeru.
Należy do grupy materiałów słabo palnych; plastyczność wystarczającą do wykonania zworek okiennych i drzwiowych; wysoka wytrzymałość konstrukcyjna; lekki i łatwy w obsłudze; mrozoodporny; o szerokim zakresie zastosowań.
Ważną zaletą jest możliwość samodzielnego przygotowania mieszanki, na przykład do ocieplenia podłogi i dachu.

Styropian jest stosowany do celów budowlanych przy budowie konstrukcji osłonowych, ścian nośnych, przegród, jako izolacja do podłogi, ścian, dachów. Z niego wykonane są również bloki konstrukcyjne i w razie potrzeby prefabrykowane.

Istnieją szerokie możliwości wykorzystania styropianu ze względu na jego cenę i potencjał budowlany materiału. Jest łatwy w transporcie, bloki styropianowe są łatwe do układania. Izolacja cieplna z zaprawy cementowej i granulatu styropianowego nie wymaga dodatkowego zastosowania arkuszy styropianu, pianki lub wełny mineralnej.

Do produkcji mieszanki własnymi rękami potrzebujesz granulatu polistyrenowego, piasku, plastyfikatora, cementu i dodatku pochłaniającego powietrze.

Prace przygotowawcze

Powierzchnię podłogi należy oczyścić z kurzu i sprawdzić, czy występują różnice wysokości (poziom), wióry, występy, zagłębienia. Wszystkie nierówności usunąć, zagłębienia i pęknięcia zalać mieszaniną cementu.
Aby gotowy jastrych nie pękł, obwodowo pomieszczenia należy wykleić taśmą tłumiącą. Teraz można przejść do przygotowania mieszanki do jastrychu.

Przygotowanie mieszanki

Aby ułatwić proces, możesz kupić gotowe okruchy z pianki. Jego zalety to integralność granulek i ten sam rozmiar.
Nie należy oszczędzać na cemencie. Granulki piankowe nieznacznie zmniejszają wytrzymałość roztworu, więc aby uzyskać niezawodny jastrych, lepiej jest zawierzyć solidnej marce.

Cement i plastyfikator. W obracającym się bębnie betoniarki należy umieścić cały cement, a następnie wlać prawie całą pozostałą wodę z rozcieńczonym w niej plastyfikatorem.

Żywicę pochłaniającą rozcieńczyć w pozostałej wodzie, dodać do bębna i wymieszać przez kolejne 3 minuty.

Jeśli podczas urabiania przestrzega się proporcji, otrzymuje się wysokiej jakości masę gotową do wylewania.

Zalewanie mieszaniny

  • Wypełnienie podłogi z polistyrenu własnymi rękami wymaga następujących etapów: zwilżyć przygotowaną powierzchnię wodą, aby uzyskać lepszą przyczepność. Jeśli powierzchnia jest odporna na wilgoć, można zamontować metalową siatkę dla lepszej przyczepności.
  • Wlać roztwór powyżej poziomu sygnałów nawigacyjnych i natychmiast wyrównać go pacą. Minimalna grubość jastrychu z polistyrenu wynosi 50 mm. Jeśli chcesz zwiększyć izolację akustyczną w mieszkaniu, zrób warstwę 80-90 mm.
  • Dzień później z podłogi trzeba wyciągnąć poziomowanie, a powstałe wgłębienia również zalać betonem.
  • Przykryć jastrych polistyrenowy polietylenem i pozostaw do wyschnięcia na 3 dni.
  • Zdjąć folię i pozostawić podłogę otwartą do całkowitego wyschnięcia.
  • Podłoga jest gotowa do dalszego pokrycia parkietem, laminatem, płytkami.

W wykonaniu takiej czynności niewątpliwie pomogą nam narzędzia z wypożyczalni sprzętów budowlanych Drial.

Znaki drogowe informacyjne

Redakcja artoo.pl

Nasz portal to miejsce, gdzie moda, lifestyle, wnętrza i praca łączą się, oferując czytelnikom inspirujące treści i praktyczne wskazówki z różnych obszarów życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?