artoo.pl

Blog ogólnotematyczny

Dom Lifestyle

Malowanie plastików farbą w sprayu. Nic trudnego!

Elementy wystroju nadają wnętrzu każdego pomieszczenia niepowtarzalność i skończony wygląd. Jeśli chcesz udekorować swoje mieszkanie i stworzyć stylowe wnętrze, nie wydając zbyt dużo pieniędzy na przedmioty dekoracyjne, najprostszym sposobem jest dać drugie życie przedmiotom i powierzchniom z tworzywa sztucznego, malując je piękną farbą w sprayu.

Lista rzeczy potrzebnych do malowania plastiku

– aerozolowa emalia akrylowa lub specjalna farba z polimerowa w wystarczającej ilości,
– lakier akrylowy w aerozolu, błyszczący lub matowy do ostatecznego wykończenia,
– rękawice, maska lub okulary do ochrony twarzy,
– gazety oraz taśma papierowa maskująca,
– miska z wodą, bawełniane szmaty, detergent,
– rozpuszczalnik lub biały spirytus,
– drobny papier ścierny,
– opcjonalnie, w przypadku, gdy trzeba usunąć głębokie rysy i ubytki na produkcie, potrzebna będzie masa uzupełniająca oraz szpachlówka.

Wybór farby w aerozolu. Istotna uwaga

Malowanie farbą w sprayu nie jest czynnością skomplikowaną. Nie każda jednak farba nadaje się do malowania plastikowych przedmiotów. Podczas zakupów należy upewnić się, co do przeznaczenia produktu.

Instrukcja barwienia plastiku. Krok po kroku

Krok pierwszy
Oczyścić plastikową powierzchnię z zanieczyszczeń gąbką (szczotką) i wodą z mydłem. Jeśli na produkcie pozostanie kurz i brud, farba będzie nierówna i będzie trzeba malować ponownie. Przed rozpoczęciem pracy dobrze wysuszyć element.

Krok drugi
Do odtłuszczania powierzchni użyć rozpuszczalnika lub alkoholu, a następnie spłukać i ponownie wysuszyć powierzchnię.

Krok trzeci
Chcąc otrzymać porowatą strukturę, przeszlifować powierzchnię drobnym papierem ściernym. Po szlifowaniu powierzchnia stanie się matowa. Prawidłowo dobrany papier ścierny nie nadaje produktowi niepożądanej chropowatości, dlatego lepiej wybrać papier ścierny o ziarnistości nie większej niż 180. Na koniec odkurzyć.

Krok czwarty
Przed malowaniem plastik okleić taśmą w miejscach, które nie mogą być barwione i usunąć natychmiast po zakończeniu pracy.

Krok piąty
Teraz można przystąpić do malowania plastiku farbą w aerozolu. Farbę w pojemniku należy solidnie mieszać przez 30 sekund poprzez potrząsanie, następnie spryskać przedmiot z odległości 20 – 30 cm od powierzchni. Nanosić farbę płynnymi wahadłowymi ruchach. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, po 15 – 20 minutach, nałożyć kolejne warstwy farby do uzyskania oczekiwanego efektu.

Krok szósty
Po wyschnięciu farby w sprayu nałożyć lakier w ten sam sposób i poczekać, aż wyschnie. Całkowite suszenie następuje po 2 – 2,5 godziny.