Termoizolacja budynku jest niezbędna, aby w domu zachować ciepło, a tym samym zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Taka elewacja budynku jest bardzo trwała, ale czasem i tam pojawiają się uszkodzenia. Naprawy elewacji wymagają dziury, pęknięcia czy trudne w usunięciu zabrudzenia. Takie elementy przede wszystkim wpływają na estetykę, ale z czasem mogą niekorzystnie wpłynąć na funkcjonalność ocieplenia Dowiedz się, jakie są najlepsze sposoby na naprawę elewacji.
Na czym polega naprawa elewacji?
Przede wszystkim należy ocenić zakres zniszczeń, które wymagają naprawy. Czasem to tylko widoczne zabrudzenie, innym razem działanie mechaniczne, po którym powstała np. sporych rozmiarów dziura. Przyczyną powstałych uszkodzeń mogą być także rynny odprowadzające wodę.
Jeśli widzimy, że fragment termoizolacji budynku z jakichś powodów uległ zniszczeniu, to nie można czekać z jego naprawą. Z czasem uszkodzenie będzie się powiększać, a naprawa elewacji będzie droższa i wymagająca większego nakładu pracy.
Jakie działania wchodzą w skład naprawy elewacji?
- malowanie ścian,
- szpachlowanie i tynkowanie,
- wypełnianie dziur,
- naprawa fragmentów termoizolacji,
- docieplanie przegród, wymiana części termoizolacji.
W pierwszej kolejności – jeszcze przed przystąpieniem do naprawy elewacji – zorientuj się, czy powstałe uszkodzenia nie wynikają z błędów montażowych i czy nie podlegają naprawie gwarancyjnej. Oczywiście, o ile ewentualne uszkodzenia nie powstały wskutek działań mechanicznych.
Jak naprawić elewację?
Jeśli na powierzchni izolacji pojawiły się widoczne odpryśnięcia farby, to taką powierzchnię można ponownie pomalować. Naprawa elewacji w tym przypadku powinna rozpocząć się od usunięcia widocznych resztek farby. Ścianę należy również odświeżyć przy pomocy zimnej wody. Jeśli w elewacji jest większa rysa lub dziura, to przed malowaniem koniecznie należy ją zagruntować specjalnym środkiem. Do malowania elewacji należy wykorzystać farbę do użytku zewnętrznego, która wzbogacona jest o silikon chroniący przed powstawaniem grzybów oraz pleśni.
Jak najszybciej trzeba naprawić elewację, na której pojawiły się pęknięcia lub dziury. To dlatego, że wilgoć będzie przedostawała się do wnętrza termoizolacji oraz będzie ją degradować od środka. Zawilgocenie, grzyby, pleśń – to elementy, które niekorzystnie wpływają na ocieplanie domu, dlatego takie uszkodzenia należy jak najszybciej załatać.
Do naprawy elewacji w tym przypadku najlepiej użyć pianki niskoprężnej lub specjalnego produktu gruntującego do elewacji domu. Całość następnie ponownie się tynkuje.
Jeśli uszkodzenie jest bardzo głębokie, to fragment elewacji należy wyciąć i wykonać w jej miejsce zaprawę zbrojącą. Ponadto taka naprawa elewacji związana jest również z dosztukowaniem usuniętego miejsca ocieplenia nowym.
Do naprawy elewacji najlepiej nająć sprawdzonych fachowców. Znaleźć ich można na Fixly: https://fixly.pl/kategoria/elewacja-domu