Piec od dawna był traktowany jako centralne miejsce domu. Dawniej malowano go zwykłym wapnem, nadającym schludny wygląd. Dziś omówimy nowoczesne sposoby na wykończenie powierzchni kominka.
Na co zwrócić uwagę na początku?
Walory dekoracyjne mają duże znaczenie, ale należy wziąć pod uwagę niektóre funkcje. Na przykład błyszcząca powierzchnia jest znacznie gorsza w oddawaniu ciepła. W związku z tym lepiej jest zrezygnować z powlekania pieca farbami o połysku, na przykład zawierających aluminium. Nawet jeśli piec jest złożony z uwzględnieniem wszystkich zasad i zastosowano wystarczającą grubość ścianek paleniska, wówczas temperatura zewnętrznej strony może być dość wysoka. Na szczęście nowoczesne farby wysokotemperaturowe są w stanie wytrzymać takie temperatury.
Jeśli chodzi o farby olejne, których podstawą są substancje oleiste, podczas pracy następuje ich ciemnienie, szczególnie w tych punktach, które są najgorętsze.
Czym pomalować kominek?
Na rynku dostępnych jest wiele farb żaroodpornych, które idealnie nadają się do malowania kominka i pieców. Minusem jest to, że wybór kolorów jest ograniczony. Jeśli jednak ta linia kolorystyczna nie pasuje do wnętrza, można spróbować użyć farby lateksowej do malowania pieca. Przed jej nałożeniem należy traktować powierzchnię szorstkim podkładem zawierającym krzemionkę.
Sposoby nakładania farby na powierzchnie wrażliwe
Ze względu na efekt warto spróbować nałożyć farbę za pomocą pistoletu na sprężone powietrze. Sposób co prawda wymaga sporej wprawy, ale prace postępują szybko. Niestety minusem jest długi czas przygotowania miejsca malowania.
Sprawdzona technologia malowania proszkowego
Wszystkie metalowe części w pobliżu drzwi pieca, gdzie temperatura jest najwyższa, można pomalować farbą w proszku. Jedynym ograniczeniem jest konieczność demontażu detali i przewiezienia ich do komory malarskiej.
Oryginalny deseń
Niezwykle dekoracyjny wygląd pieca, można uzyskać malując szwy między cegłami w jasnym odcieniu piasku. Można zastosować kompozycję, taką jak mieszanina terpentyny i lakieru alkidowego w proporcji jeden do jednego. Powłoka jest przezroczysta i matowa.
Co trzeba zrobić na samym początku?
Przed malowaniem kominki są dokładnie czyszczone. Wstępnie piec musi zostać podgrzany, aby powierzchnia była nieco ciepła. Następnie powierzchnia powinna być zwilżona lekko wodą. Nakładanie farby odbywa się w dwóch warstwach. Po nałożeniu na powierzchnię, odporne na ciepło emalie i farby kominkowe wysychają i tworzą folię ochronną na powierzchni. W zależności od składu mogą być dodatkowo obdarzone zdolnością zapobiegania korozji i odpychania wilgoci.