Ocieplenie domu to inwestycja, którą warto przeprowadzić. Dobrze ocieplony dom oznacza niższe rachunki za ogrzewanie w zimie oraz wyższy komfort użytkowania mieszkania w lecie. Rozważając ocieplenie budynku osobną kwestią są wszelkie aspekty wykonania tej operacji, gdy mowa o poddaszu.
Poddasze – użytkowe czy nieużytkowe?
Szacuje się, że 25% strat energii ogrzewania można uniknąć zatrzymując ucieczkę ciepła przez dach. Dlatego nawet poddasze nieużytkowe warto ocieplić. Natomiast, jeżeli rozważamy poddasze użytkowe, to w sytuacji braku jego termoizolacji nie ma możliwości, abyśmy nazywali je wciąż użytkowym. Jeżeli w trakcie wykonywania jego ocieplenia zostaną popełnione błędy, niestety przełoży się to na niższy komfort mieszkania w takim lokalu.
Metoda międzykrokwiowa oraz nakrokwiowa
Metoda międzykrokwiowa jest stosowana od wielu lat i w dalszym ciągu jest popularniejsza. Jej wadą jest fakt, iż w momencie ułożenia izolacji pomiędzy krokwiami, sama krokiew zaczyna pełnić rolę mostka cieplnego, co powoduje ucieczkę ciepła. Problem ten jest często rozwiązywany poprzez ułożenie dodatkowej warstwy izolacji pod samą krokwią. Niestety, wciąż powoduje to problemy, poprzez skraplania się wilgoci na izolacji w obrębie mostka cieplnego. Wilgoć powoduje spadek właściwości termoizolacyjnych ocieplenia.
Metoda nakrokwiowa polega na ułożeniu specjalnych płyt izolacyjnych na krokwiach. Czyli jest ociepleniem położnym na dachu od strony zewnętrznej. To rozwiązanie eliminuje obecność mostków termicznych, lecz wymaga większego nakładu pracy związanego z koniecznością starannego i przemyślanego układania izolacji w obrębie kalenic, kominów, okien dachowych czy naroży. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność odpowiedniego zabezpieczenia pokrycia przed przesuwaniem się pod wpływem oddziaływania warunków atmosferycznych czy pracy konstrukcji budynku.
Styropian, wełna skalna, wełna szklana czy pianka PUR?
Zostało wyjaśnione, że ocieplenie poddasza jest tak naprawdę koniecznością. Kolejnym problemem wartym zrozumienia jest kwestia czym ocieplić poddasze. Do wyboru mamy szereg materiałów i technologii.
Często wybierane są produkty z wełny mineralnej, gdyż oprócz wysokich właściwości termoizolacyjnych, cechują się również bardzo dobrą izolacją akustyczną. Wełna skalna jest preferowana w rozwiązaniach wymagających wyższej ognioodporności. Tymczasem wełna szklana posiada nieco wyższe parametry izolacyjności cieplnej.
Styropian nie jest zalecany ze względu na praktycznie zerową izolację akustyczną. Istnieją co prawda styropiany tłumiące dźwięki, lecz ta właściwość dotyczy tylko drgań uderzeniowych, natomiast wszelkie drgania przenoszone drogą powietrzną będą wciąż słyszalne.
Piana PUR pozwala na błyskawiczne wręcz przeprowadzenie prac. Do jej nałożenia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który wytworzy pianę z agregatu na miejscu budowy. Oznacza to, że jeżeli marzy nam się samodzielne wykonanie ocieplenia poddasza to pozostaje nam wybór pomiędzy wełną skalną a szklaną, a o pianie należy zapomnieć. Do zalet piany PUR należy doliczyć bardzo dokładne wypełnienie wszystkich szczelin, brak mostków cieplnych oraz możliwość łatwego wykonania izolacji dachów o skomplikowanych kształtach. Jest to rozwiązanie bardzo dobre, choć drogie. Część ekspertów w dziedzinie budownictwa odradza tę technologię, gdyż ich zdaniem piana poliuretanowa zaczyna tracić swoje właściwości po okresie ok. 10 lat.