Jak skutecznie zabezpieczyć okna, by zaoszczędzić na ogrzewaniu mieszkania zimą? Okres chłodniejszych miesięcy w naszym kraju, wcale nie musi być gorszy od lata czy wiosny. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu na powrót do obowiązków czekających na nas w domu
od końca ostatniej zimy. Uzbroimy się w cierpliwość i tolerancję wobec samych siebie, a wszystko na pewno potoczy się po naszej myśli.
Okna stanowiące część ściany budynku, w którym mieszkamy, są zwracającym uwagę i ważnym elementem mieszkania czy domu. Właściwie ze względu na swoją wielkość bardzo ważnym i warto byśmy zadbali o ich przepustowość i gruntowną konserwację chociaż od czasu do czasu.
Zwykle do uszczelniania okien używa się gumowych taśm, czyli uszczelek, które osadza się w ramie wbudowanej w ścianę jak
i w samym skrzydle okna. Jest to uzależnione od tego, jakiego typu okna posiadamy w domu. Uszczelki możemy nabyć w sklepach budowlanych i marketach handlujących materiałami gospodarstwa domowego.
Co jest ważne. Wiatr za oknem, czy ciepło domu?
Po pierwsze, jeśli do uszczelniania okna użyjemy taśm gumowych
lub silikonowych, pamiętajmy o tym, by wcześniej przemyć ramy denaturatem technicznym lub rozpuszczalnikiem uniwersalnym.
Jest to istotne ze względu na odtłuszczenie uszczelnianej powierzchni oraz ma wpływ na łączenie gumy z plastikami, tak by za pierwszym razem wykonywana przez nas praca od razu się udała.
Zamiast uszczelek, czego możemy jeszcze użyć?
Czasem warto jest odbić się od tradycyjnych metod pracy i zrobić coś inaczej niż do tej pory. Jakich materiałów możemy użyć oprócz i zamiast tradycyjnych, gumowych uszczelek?
Sklepy i producenci proponują takie rozwiązania, jak: żel uszczelniający RayTech, wodoodporny spray Wenko, taśma do ciepłego montażu Pro Clima, waty, pianki oraz wszelkiego rodzaju uszczelniacze.
Mnóstwo podpowiedzi na temat tego jak uszczelnić okna, znajdziemy na stronach internetowy producentów okien, wchodząc na znajdujące się na nich blogi i opisy tematyczne.
Jeśli w naszym domu jest dużo okien i chcemy uszczelnić je za jednym zamachem, możemy taką pracę zlecić fachowcom, firmie lub komuś o kim wiemy, że chętnie pomoże nam w tym kłopocie i zna się na majsterkowaniu lepiej niż my sami. Oczywiście dobrze jest takiej osobie się w jakiś sposób odwdzięczyć, nawet a może i tym bardziej, jeśli jest to osoba, którą szanujemy i znamy.
Za uszczelnianie i prace naprawcze dobrze jest się zabrać jeszcze przed nadejściem pierwszych przymrozków i pluch. Dużo łatwiej
i przyjemniej będzie nam się wtedy pracowało przy ich konserwacji
na świeżym powietrzu.
Korzyścią najważniejszą z podjętych przez nas działań, będą na pewno zaoszczędzone pieniądze z tytułu mniejszych opłat związanych
z ogrzewaniem.