Zastanawiasz jak działa leasing samochodowy? Jakie są zalety oraz wady? Czy leasing samochodu będzie lepszym rozwiązaniem niż kredyt na samochód? Wiele z tych pytań zapewne sobie zadajesz podczas zakupu samochodu w leasingu. W poniższym artykule wyjaśnimy na czym polega ta forma finansowania.
Co to jest leasing?
To rodzaj stosunków cywilnoprawnych, które zachodzą pomiędzy finansującym – leasingodawcą, a korzystającym – leasingobiorcą. Na podstawie umowy leasingobiorca może korzystać z danego przedmiotu, który podlega dzierżawie przez określony czas, w zamian za spłacenie rat. Więcej informacji o klasycznym leasingu znajdziesz tutaj: https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu/finansowanie-samochodu-nowego/leasing-klasyczny.html
Jak działa leasing samochodowy – zalety
Jeśli chodzi o zalety leasingu, to jest ich naprawdę wiele. Przede wszystkim wydanie samochodu następuje niezwykle szybko. Procedury są uproszczone, lub mniej zawiłe w porównaniu do kredytu samochodowego. Jeśli chodzi o ubezpieczenie to ponosi je leasingodawca, często z korzystnymi zniżkami sięgającymi kilkunastu procent. Ostatnią zaletą jest szeroki wachlarz oferty. Dostępne pojazdy to nowe, używane, osobowe jak i dostawcze.
Jak działa leasing samochodowy – wady
Pierwszą sprawą jest to, że w zasadzie pojazd wciąż jest własnością leasingodawcy. Leasingobiorca odpowiada za stan techniczny pojazdu (serwisowanie oraz koszty eksploatacji). Nie można również dokonywać instalacji LPG bez zgody leasingodawcy. Warto również wspomnieć o wkładzie własnym, który wynosi zazwyczaj od 10 – 20% wartości auta (kalkulator leasingu może w tym pomóc). Jest to większy wydatek dla firmy, lecz bardziej akceptowalny niż zakup w całości za gotówkę.
Czym różni się leasing od kredytu samochodowego?
Kredyt samochodowy to alternatywa dla leasingu. To zobowiązanie celowe, przeznaczone na zakup samochodu. W tej formie finansowania kredytobiorca jest właścicielem pojazdu. Banki nie zwracają uwagi na stan kupowanego auta – może być nowy, jak i używany. Koszt kredytu zawiera prowizję za udzielenie kredytu i oprocentowanie zmienne, które kształtuje się na podstawie wahań stopy WIBOR i stałej marży rynku. Wybór pomiędzy leasingiem a kredytem wciąż pozostaje kwestią subiektywną. Warto porównać koszty obu tych opcji, okres trwania umowy czy korzyści podatkowe – więcej informacji odnośnie leasingu sprawdzisz na autonowezawsze.pl/firma/volkswagen/leasing
Co to jest VW FS?
To skrót od Volkswagen Financial Services, które zajmuje się dostarczaniem rozwiązań finansowych dla wszystkich marek samochodowych Grupy Volkswagen . Kluczowe obszary działania VW FS to bankowość, leasing oraz ubezpieczenia. Volkswagen Financial Services oferuje usługi finansowe takie jak zakup samochodów dla Klientów indywidualnych i biznesowych, ubezpieczenia oraz bankowość elektroniczną. Ile kosztuje leasing samochodu?
Koszt leasingu jest obecnie jedną z najtańszych opcji finansowania inwestycji w pojazd. Do początkowych kosztów należą:
- wpłata własna, która może wynosić nawet od 0 – 40%, jednak najczęściej jest to około 10 – 20% wartości auta,
- ubezpieczenie OC i AC za pierwszy rok,
- rejestracja – dotyczy pojazdów, które wymagają zarejestrowania w wydziale komunikacji. Tym zajmuje się leasingodawca, jednak kosztami obciążany jest leasingobiorca. Kosz ten to około 300 – 400 zł.
To wszystkie koszty początkowe, które trzeba ponieść. Czasami jednak może pojawić się konieczność zapłaty za wycenę rzeczoznawcy, w sytuacji kiedy finansowany pojazd jest mniej lub bardziej nietypowy. Jeśli chcesz poznać przybliżone koszty leasingu, skorzystaj z kalkulatora leasingowego.