W niepewnych czasach szukamy pewnych metoda inwestowania. Chcemy, aby nasz majątek był bezpieczny, a może nawet przyniósł pewien zysk. W jaki sposób to zrobić, gdy sytuacja ekonomiczno-gospodarcza jest niepewna? Nie da się kryć, że w takich chwilach warto polegać na rozwiązaniach pewnych i sprawdzonych, praktykowanych od wielu lat. Mowa oczywiście o inwestowaniu w złoto. Czy faktycznie ma to tak ogromne zalety, jak powszechnie się sądzi i mówi? A może jednak złoto ma pewne wady, o których koniecznie trzeba pamiętać?
Zalety inwestowania w złoto
Dlaczego warto inwestować w złoto? Ponieważ jest to zdecydowanie jedna z najbardziej stabilnych inwestycji. Na cenę złota nie wpływa inflacja, tak jak ma to miejsce w przypadku prawdziwego pieniądza. Oczywiście podlega ono wahaniom ceny rynkowej, jak każdy inny towar, lecz patrząc na ogólny trend, na złocie się tylko zarabia. Pomimo zawirowań politycznych na świecie, czy też nieprzewidzianych katastrof, złoto zawsze idzie do góry.
Oprócz tego, że jest to bardzo pewna i stabilna inwestycja, to w dodatku jest niezwykle prosta do zrealizowania. Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy i doświadczenia zdobywanego latami na giełdzie, aby kupić nieco złota i kontrolować jego cenę na rynku. Bardzo szybko można się zorientować, z czym to się je i samodzielnie reagować na zmiany ceny złota na rynku.
Jaki z tego wniosek? Jeśli chcemy mieć stabilne zabezpieczenie własnego kapitału z dość dużym prawdopodobieństwem jego wzrostu, warto zainwestować w złoto.
Wady inwestowania w złoto
Niestety inwestowanie w złoto to nie tylko same zalety, lecz również kilka wad, o których koniecznie trzeba pamiętać, podczas decydowania się na taką formę inwestycji. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim nie można kupowania złota odbierać jako sposób na szybką inwestycję. Zysk w tym wypadku jest osiągany w bardzo długim okresie, często po kilku, a nawet kilkunastu latach. jeśli ktoś więc liczy na szybki zarobek, nie będzie to najlepsze do tego miejsce. Równie ważną wadą jest także to, że ciężko jest wyczuć drobnemu inwestorowi, kiedy powinien w nie zainwestować. Pamiętać trzeba, że sytuacja polityczna musi być bardzo stabilna, aby opłacalne było wejście w zakup złota. Na koniec warto dodać, że kupując złoto na giełdzie, jest się posiadaczem jedynie zapisu w umowie, a nie fizycznego kruszcu, co w przypadku ogromnego krachu, może oznaczać, że de facto złota w postaci fizycznej się nie otrzyma.
Inwestowanie w złoto wady i zalety — czy warto się zdecydować?
Czy warto inwestować w złoto? Pomimo kilku niezaprzeczalnych wad, z pewnością jest to sposób na bardzo stabilne i pewne zabezpieczenie swojego kapitału. Warto więc wybrać właśnie taką drogę inwestowania.