Tutaj jesteś

Ile kosztują zaręczyny, a ile ślub z weselem?

3 lipca 2021 Zakupy biżuteria ślubna


Wiele osób w Polsce decyduje się na współżycie w wolnych związkach bez ślubu. Jest to popularne zjawisko szczególnie wśród młodych ludzi. Dzieje się tak dlatego, że mało kogo, szczególnie przed 30 rokiem życia stać na zorganizowanie ślubu, a już na pewno godnego wesela na kilkadziesiąt osób. Dlatego młodzi decydują się bardzo często na niezobowiązujące zaręczyny, a o ślubie myślą znacznie później.

Czym są zaręczyny i ile kosztuje pierścionek?

Zaręczyny, to tak naprawdę puste „tak” na pytanie, „czy wyjdziesz za mnie.” Puste dlatego, że nie tworzy, pisząc po prawniczemu, żadnego zobowiązania prawnego. Jest to więc sytuacja prawna, która nie zakłada żadnego finału, którego broniłoby prawo. Nie jest to deklaracja, a wyrażenie woli. Dość często zaręczyny są spowodowane naciskiem rodziny, która na przykład jest wierząca i nie wyraża zgody na mieszkanie razem bez co najmniej aktu zaręczyn. Jedynym wydatkiem zaręczyn jest tak naprawdę zorganizowanie miłego wyjazdu i uprzednie pierścionki zaręczynowe. Wyjazd zamyka się zwykle w kwocie kilkuset złoty, podobnie jak pierścionki, które rzadko kiedy przekraczają kwotę tysiąca złotych.

Czym jest ślub i ile kosztują obrączki?

Jest to pełnoprawny akt prawny między dwójką osób. Wiąże się to ze spisaniem umowy małżeńskiej, która nakładę na parę młodą szereg obowiązków, tworząc wspólność majątkową i tak dalej. Nie jest to więc już puste „tak,” a realne, prawne, związanie się dwójki ludzi. Wydatki w przypadku ślubu można dwoić i troić. Jest to na ogół bardzo droga uroczystość, choć zależna od wielu czynników. Możemy w końcu zdecydować się na ślub cywilny z symbolicznym obiadek dla rodziny i obrączkami. Jest to popularne rozwiązanie wśród młodych osób, ponieważ nie przewyższa ceną nawet zaręczyn. Obrączki ślubne nie różnią się znacznie ceną od pierścionków, a najważniejsza różnica, to konieczność kupna kompletu. Najtańsze wśród obrączek są obrączki ze srebra, których komplet kupimy już za kilkaset złotych, często nawet 300-400 złotych. Następnie mamy obrączki tytanowe, które są znacznie trwalsze od srebrnych, a ich cena waha się od kilkuset do 2-3 tysięcy złotych. Finalnie, najpopularniejsze, to obrączki złote, których komplet możemy dostać już za 800 zł, a zwykle, wraz ze zdobieniami nie przekroczą 3000 złotych. Finalnie, luksusem wśród obrączek, są obrączki platynowe, bo ich cena za komplet może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jak oszczędzić na ślubie?

Sam ślub kościelny to w zależności od oprawy i ceny obrączek to koszt w granicy kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niewątpliwie największym kosztem jest wesele w lokalu dla dużej ilości osób, które potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. – Biżuteria ślubna to pierwsze miejsce na oszczędności, ponieważ ma ona dobrze wyglądać, a wcale nie musi być trwała, czy prawdziwa. W przypadku złotej biżuterii można znaleźć miedziane odpowiedniki, które bardzo dobrze będą imitować złoto. – Lokal na wesele to zdecydowanie największy koszt i chcąc oszczędzić, możemy po prostu z niego zrezygnować. Zamiast hucznego wesela możemy zdecydować się na duży obiad i przyjęcie w lokalu trwające kilka godzin. – Liczba zaproszonych osób. Każda kolejna osoba na liście znacznie zwiększa koszt wesela, więc warto ją dobrze przemyśleć. Na popularności zyskuje otwarty dla wszystkich ślub, a wesele ograniczone jedynie dla członków rodziny. – Zorganizowanie ślubu i wesela w dniu innym niż sobota spowoduje znaczne obniżenie kosztów organizacji, bo często jest nawet o kilkadziesiąt procent taniej. Jak widać ślub czy wesele da się zorganizować taniej, choć często ambicje biorą górę i zapominamy, że po ślubie czy weselu dalej toczy się życie i kończymy z dodatkowymi problemami na głowie.

Artykuł powstał przy współpracy z https://luva.pl/

Znaki drogowe informacyjne

Redakcja artoo.pl

Nasz portal to miejsce, gdzie moda, lifestyle, wnętrza i praca łączą się, oferując czytelnikom inspirujące treści i praktyczne wskazówki z różnych obszarów życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

biżuteria ślubna