Tutaj jesteś

Czym jest lokata i kiedy można na niej zarobić?

27 maja 2022 Lifestyle


Wysoka inflacja sprawia, że każdy szuka rozwiązań umożliwiających zaoszczędzenie pieniędzy. To naturalne, że trzeba rozglądać się za sposobami zabezpieczenia ich przed utratą wartości. Jedną z tych metod jest inwestowanie pieniędzy w lokaty. Czym one są? Kiedy można na nich zarobić? Czy warto z nich korzystać?

Czym jest lokata?

Lokata to narzędzie inwestycyjne, które najczęściej jest wykorzystywane przez banki. Jest to rodzaj umowy zawartej pomiędzy klientem a bankiem, na podstawie której klient powierza bankowi określoną kwotę pieniędzy na umówiony wcześniej czas. Lokaty mogą być zawierane na trzy miesiące, sześć miesięcy albo nawet pięć lat. Wszystko zależy od warunków, jakie zostały zaakceptowane przez obie strony. Czasami lokaty nazywa się odwróconą pożyczką, bo w tym wypadku to klient udostępnia swoje środki finansowe bankowi i pozwala mu z nich swobodnie korzystać. W zamian za to otrzyma stosowne wynagrodzenie w postaci oprocentowania.

Czy na lokatach można zarobić?

Oprocentowanie lokat jest bardzo zróżnicowane. Jeszcze nie tak dawno wynosiło ono 0,3% albo 0,5%. Obecnie z racji podniesienia stóp procentowych, banki zdecydowały się także na podniesienie oprocentowania lokat. Aktualnie wynosi ono nawet do 4% w przypadku lokat trzymiesięcznych. Oznacza to, że jeśli wpłacisz na lokatę 1000 złotych, to za trzy miesiące wypłacisz z niej 1040 zł. Oczywiście konieczne będzie jeszcze odjęcie od tej kwoty podatku Belki. Nie jest to kwota imponująca, ale równocześnie trzeba podkreślić, że to prosty zysk. Trzymanie oszczędności na zwykłym koncie oraz na lokacie wymaga od Ciebie dokładnie tyle samo wysiłku – zero. Z tego powodu, jeśli możesz pozwolić sobie na zamrożenie środków na pewien czas, to wpłacenie ich na lokatę jest dobrym pomysłem. Trzeba jednak dobrze przemyśleć, jaką kwotę możesz w ten sposób zagospodarować. Zwykle wypłacenie pieniędzy przed upłynięciem końcowego terminu umowy jest równoznaczne z tym, że klient nie otrzyma żadnych pieniędzy z tytułu odsetek. Z kolei jeśli bank ogłosi upadłość, zanim dojdzie do końca trwania umowy, to BFG wypłaci klientowi zainwestowane przez niego środki. Dzięki temu lokaty są po prostu pewne i bezpieczne. WIęcej informacji związanych z finansami znajdziesz na stronie finansowe-fakty.pl

Czy opłaca się teraz wpłacać pieniądze na lokaty?

Lokaty cieszą się dużą popularnością, bo zysk na nich jest pewien. To nie giełda. Tutaj wahania kursów walut czy cen ropy w żaden sposób nie wpływają na ostateczny zarobek inwestora. Trzeba jednak pamiętać, że aktualnie oprocentowanie lokat jest na poziomie znacznie niższym niż poziom inflacji. Oznacza to, że pieniądze umieszczone na nich nie są w pełni zabezpieczone przed spadkiem wartości. Z tego powodu lokata jest dobrym pomysłem, bo łagodzi skutki wysokiej inflacji. Trzymane na niej pieniądze są więc bardziej bezpieczne niż na zwykłym koncie. Przed wybraniem rodzaju lokaty warto upewnić się, jak są naliczane odsetki. Najczęściej liczy się odsetki proste lub składane. Dobrze jest wiedzieć, jak są liczone, by móc kontrolować ich wysokość. Kolejną kwestią jest też poznanie z wyprzedzeniem dnia naliczania odsetek. To ważna informacja, bo niektóre z lokat są podliczane np. co miesiąc, a nie wyłącznie na zakończenie trwania umowy. Niezależnie od sposobu rozliczenia lokaty są bezpiecznym sposobem inwestowania pieniędzy. Podkreślmy jednak jeszcze raz – używa się ich po to, by zabezpieczyć pieniądze, ale raczej nie po to, by na nich zarabiać. Jeśli pojawią się zyski, to spodziewaj się raczej niewielkich kwot, od których należy jeszcze odliczyć 19% podatku.

Znaki drogowe informacyjne

Redakcja artoo.pl

Nasz portal to miejsce, gdzie moda, lifestyle, wnętrza i praca łączą się, oferując czytelnikom inspirujące treści i praktyczne wskazówki z różnych obszarów życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

leasing

Jak działa leasing samochodowy?

1 października 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

leasing