Tutaj jesteś

Jak zorganizować pogrzeb? Poradnik krok po kroku

26 września 2022 Lifestyle Jak zorganizować pogrzeb


Pogrzeb to smutna uroczystość ostatniego pożegnania zmarłej osoby. Jest to moment na upamiętnienie człowieka w godny chrześcijański sposób, by dusza znalazła spełnienie. Jak zorganizować pogrzeb? Formalności pogrzebowe to ciężkie momenty, które muszą załatwić bliskie osoby zmarłego. Smutek po stracie i załatwianie spraw nie zawsze idą zgodnie w parze, ale niestety formalności pogrzebowe należy wypełnić. Sprawdź w poradniku jak zorganizować pogrzeb krok po kroku, by niczym się nie martwić i w spokoju odczuwać żałobę.

Obowiązkowe formalności pogrzebowe

Niestety śmierć bliskiej osoby jest smutkiem dla całej rodziny, ale należy pamiętać, że w ciągu kilku dni należy wyprawić pogrzeb. Formalności pogrzebowe zaczynają się od momentu powiadomienia stanu cywilnego, na który członkowie rodziny mają 3 dni od stwierdzenia zgonu. Bliscy zmarłego muszą dopilnować, by stworzyć komplet dokumentów, który jest niezbędny by zorganizować pogrzeb. Do takich dokumentów należą przede wszystkim:

  • karta zgonu ze szpitala przygotowana przez specjalistę
  • dowód osobisty zmarłego
  • dokument potwierdzający zatrudnienie zmarłego
  • dokument potwierdzający przebywanie na emeryturze lub rencie

Jak zorganizować pogrzeb?

Gdy posiadamy już komplet dokumentów należy wybrać odpowiedni zakład pogrzebowy w naszym mieście. Więcej o branży pogrzebowej możesz znaleźć tutaj: KLIKNIJ. Niektóre zakłady oferują kompleksowe usługi, które organizują pogrzeb krok po kroku włącznie z formalnościami z księdzem oraz załatwienia zasiłku pogrzebowego. Dzięki temu rodzina może poświęcić więcej czasu na żałobę nie przejmując się formalnościami. Jednak gdy chcemy sami zorganizować pogrzeb krok po kroku, to po skompletowaniu odpowiednich dokumentów możemy udać się do zakładu by dalej realizować formalności pogrzebowe.

Pogrzeb krok po kroku – jak wygląda?

W zakładzie pogrzebowym musimy zadecydować czy zmarły ma być pochowany w sposób tradycyjny czy skremowany. Należy wybrać również trumnę. Następnym krokiem jest wybór daty pogrzebu i udanie się do księdza by ustalić szczegóły mszy, ewentualne opłacenie raty cmentarnej. Po rozmowie z księdzem i ustaleniu daty następuje projekt i wydruk klepsydr, które rozwieszane są w pobliżu miejsca zamieszkania zmarłego oraz jego parafii. Czasem też informacje o ostatnim pożegnaniu są rozwieszane w miejscu jego byłej pracy lub w nekrologu w gazecie. Następnie wedle uznania rodziny można zamówić oprawę muzyczną składającą się zazwyczaj z osoby, która zagra na skrzypcach lub innym instrumencie muzycznym. Później zamawia się kwiaty.  W tym czasie bliscy mogą zająć się również organizacją stypy, czyli rodzinnego spotkania po pogrzebie. Do organizacji uroczystości należy wziąć pod uwagę: szukanie miejsca na uroczystość, zamówienie cateringu i przygotowanie sali oraz ewentualne załatwienie noclegu dla rodziny przyjeżdżającej z daleka.

Pogrzeb to trudna i pełna melancholii uroczystość. W czasie smutku i zadumy trudno się skupić na ważnych formalnościach. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł ustabilizować wiedzę na ciężki temat jakim są formalności pogrzebowe.

Przewodnik po wynajmie studia filmowego

Redakcja artoo.pl

Nasz portal to miejsce, gdzie moda, lifestyle, wnętrza i praca łączą się, oferując czytelnikom inspirujące treści i praktyczne wskazówki z różnych obszarów życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

leasing

Jak działa leasing samochodowy?

1 października 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?